Spoločná československá futbalová liga

Autor: František Földeš | 27.9.2013 o 11:30 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  900x

Krátke zamyslenie sa nad zmysluplnosťou uvažovania nad týmto projektom. Základná otázka, ktorá mi k tomu napadá je: Komu by tento projekt pomohol? 2 základné uhly pohľadu sú ten "český" a ten "slovenský". Tak sa na to pozrime.

Ak som to správne pochopil, tak zmyslom celého projektu má byť zväčšenie marketingového potenciálu najvyššej súťaže a teda celkové zvýšenie prítoku peňazí do futbalu.

Pohľad slovenský:

 • Málo peňazí. Všetci, ktorí sa točia okolo futbalu nariekajú, že do slovenského futbalu prichádza len malý zlomok peňazí, ktoré sa vo futbale točia v zahraničí. Napriek tomu nie tak dávno tuším pán Lešický povedal, že na to, koľko peňazí do slovenského futbalu prichádza máme úžasnú úroveň futbalu. V skratke povedané pomer cena:výkon je na Slovensku najvyšší na svete alebo aspoň v Európe. Pobavili ste sa? Nebolo to úmyslom, ale za pravdu mu môže dať občasné povyskočenie niektorého slovenského klubu aspoň do skupinovej fázy LM či EL. Za posledných 15 rokov sme takýchto účastí mali tuším 5 (KE, 2xZA, Slovan, FCP). No a keďže peňazí je málo, úroveň logicky nemôže byť vysoká, veď zadarmo ani to kura nehrabe. Mám teda pocit, že niekto verí, že spojením najvyšších súťaží Slovenska a Česka prinesie aj slovenským klubom viac peňazí. No a čo prinesie spoločná liga mužstvám, ktoré v nej nebudú, ani nehovorím. Futbal na poloprofesionálnej báze a ešte väčší výkonnostný pád.
 • Málo divákov na štadiónoch. V tomto ideme naozaj od desiatich k piatim. A to aj v porovnaní s okolitými krajinami. Okrem Maďarska sa za posledných 20 rokov návštevnosť na štadiónoch v okolitých krajinách buď zvýšila (PL, AUT, UKR) alebo osciluje na rovnakej úrovni (CZE). Zdroj http://foldes.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=299533&bk=12222 Čo sa aktuálnej sezóny týka, tak v porovnaní s minulou sa počet divákov na našich tribúnach síce mierne zvýšil (vlani celosezónny priemer okolo 2100, teraz zatiaľ 2417) ale to by sme mohli prisúdiť aj tomu, že je začiatok sezóny a zatiaľ bolo na futbal dobré počasie, takže ľudia na futbal prísť mohli (lebo nezmokli, neochoreli, ešte sa aj vyhriali na slniečku). V posledných kolách sa už počty divákov dramaticky znížili a môžme len špekulovať, ako k tomu prispela aféra podplácania hráčov. Najvyšší tohtosezónny priemer z našej ligy má v súčasnosti Trnava (3096 divákov, čo je blízko vypredania celej zmenšenej kapacity štadióna 3350). V českej lige v tejto sezóne len 2 kluby majú nižiu priemernú návštevu na domácom štadióne (nováčik zo Znojma a Dukla Praha ktorá bola na tom rovnako už za federálu).
 • Malá kvalita. Toto je asi jediný argument, na ktorý by mohla česká strana počúvať. Keby sme jej vstupom našich tímov do spoločnej súťaže poskytli zvýšenie kvality súťaže. To že na Slovensku je kvalita asi naozaj nízka dokumentoval aj prípravný zápas Slovana na Sparte, kedy český suvarén vycvičil slovenského suveréna na celej čiare. No a myšlienku spoločnej ligy po tomto zápase veľmi iniciatívne a neelegantne zabil tréner Slovana svojím rozhovorom s českým moderátorom priamo na trávniku, keď hovoril o tom, že na Slovensku sme sráči a a na Spartu sa môžeme pozerať z veľkej hĺby ako na božský klub. Niežeby to nebola pravda, naopak, ale ak niekto niekedy spoločnú ligu chcel, tak najskôr majitelia Slovana a takéto vystúpenia spoločnej lige nieže nenahrávajú ale ju posúvajú do roviny sci-fi. Takže čo to vlastne českej strane ponúkame?
 • Staré a škaredé štadióny. To síce máme, ale máme aj ľudovú vládu, ktorá pre ľud investuje desiatky miliónov na vybudovanie (BA, TT) a prestavbu štadiónov na Slovensku namodernejšie stánky, ktoré budú hodné našej návštevy. Berme to tak, že teda v čase potenciálneho spojenia líg by naše štadióny už boli dôstojné stánky.
Otázka pre tých z SK strany, ktorí nad tým ešte vôbec uvažujú. Čo podľa vás by prijatím niekoľkých SVK mužstiev do spoločnej ligy získal český futbal?
 • Nejaké peniaze zo Slovenska? Neverím, jedine ak od nejakej našej štátnej lotériovej spoločnosti. Ibaže by som sa mýlil a slovenskí potenciálni sponzori čakajú na spojenie líg, aby mohli vstúpiť do futbalu.
 • Vyššiu návštevnosť? Keď sa český divák pozrie na tabuľku slovenskej ligy a vezme si prvých 4 alebo 6 mužstiev, tak neverím, že to priláka na štadióny v čechách viac divákov ako Slavia, Baník, Brno alebo hocikto iný, komu teraz v českej lige nejde. Z našich mužstiev môže nejakým pamätníkom hovoriť čosi len prvý Slovan a šiesta Žilina. Myjava, Trenčín, Senica či Ružomberok asi lákať nebudú. Slovan videli na Sparte pred dvoma týždňami a isto to budú radi pripomínať všetkým, ktorí by o spoločnej lige čo len uvažovali. Takže myslím, že zvýšenie návštevnosti na českých štadiónoch to určite neprinesie. A aké budú návštevy na našich štadiónoch, ak naše TOP tímy v spoločnej lige budú hrať druhé husle? Odpovedzte si sami.
 • Vyššiu kvalitu? Mohli by sme veriť, že sa vďaka vstupu do spoločnej ligy podarí udržať na Slovensku viac hráčov, ktorí by inak hrali v Čechách, pretože chcú byť viac na očiach. A môžme veriť, že najlepšie SVK tímy sú lepšie ako najhoršie CZ tímy v českej lige. Toto by mohol byť 1 argument.
 • Futbal na krajších a novších štadiónoch? Nuž áno, budeme mať pár pekných štadiónov, ale pravdou je, že v Čechách musí mať každý klub v lige zodpovedajúci štadión, takže lepšie ako tam to nebude.

Pohľad český:

 

 • Málo peňazí. Otázka znie: Bude v českom futbale viac peňazí, keď budú v lige okrem našich (českých) pár mužstiev aj Senica, Myjava, Ružomberok, Trenčín, Slovan a Žilina, prípadne Trnava? Dovolím si o tom pochybovať.
 • Málo divákov na štadiónoch. Áno, aj v Čechách by mali radi viac divákov na lige, veď to by bol asi jediný normálny argument pre sponzorov. Ich priemerná návštevnosť zatiaľ v tejto sezóne je 5400 divákov na zápas. Vyššie som spomínal návštevnosť u nás, ktorá je biedna. Áno, z našich daní postavíme pánovi Kmotríkovi aj pánovi Poórovi štadióny a oni na tom určite neprerobia, čo je jasné každému. Ale divák nie je blbý a ak futbal bude taký, ako je dnes tak štadióny po počiatočnom ošiali budú zívať prázdnotou, ak si ich ešte navyše aj nerozbijeme. Takže k vyšším diváckym priemerom naše tímy asi príliš neprispejú svojimi domácimi zápasmi a je otázne, či je pre českého diváka atraktívnejšie sledovať tradičné české tímy alebo tímy z miest o ktorých ešte ani len nepočul. A my Slováci si neklamme o regulérnosti súťažného ročníka, ktorý bude "kvalifikačným" pred spoločnou ligou - aby sa do spoločnej ligy dostali tie "správne tímy".
 • Malá kvalita ligy. Určite aj český divák by radšej videl kvalitnejšie zápasy kvalitnejších mužstiev. Ako však bude vnímať, ak jeho tím, ktorý bol v strede tabuľky a ostal v spoločnej lige bude zrazu na hrane zostupu? Neviem, bojím sa však, že druhé husle budú hrať tímy zo Slovenska, ak ich bude viac ako 4. A teda český divák zase uvidí, že jeho tím v lige problémy nemá, ibaže namiesto Znojma bude na chvoste ligy Ružomberok, tak ten reálny prínos pre neho nebude žiadny.
 • Atraktívne štadióny. Keď sa dnes ktorýkoľvek český fanúšik pozrie na slovenskú futbalovú infraštruktúru, musí myšlienku spoločnej súťaže okamžite hodiť za hlavu. Áno, idú sa stavať 2 krásne nové štadióny, aj Žilina má pekný, ale to je tak všetko. Čiže česká strana bude z tohto pohľadu mať dôvod začať rozmýšľať o spoločnej lige najkôr o 3 roky, kedy už budeme mať 5-6 komplet štadiónov (tuším musí byť aj vyhrievaný trávnik, nielen plastové tribúny na sedenie dookola) akceptovateľných aj českými pravidlami.
Môj záver: Myslím, že česká strana sa so SFZ o celom projekte baví, len zo zdvorilostných dôvodov a žiadna spoločná liga nebude. Slovenský fanúšik si teda musí uvedomiť, že rozprávanie o spoločnej lige je len marketing súčasného vedenia SFZ, aby reč nestála. Pekný deň prajem

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?