Milí odborári a hlavne pán Machyna

Autor: František Földeš | 8.3.2013 o 13:15 | Karma článku: 18,10 | Prečítané:  1547x

Musím sa priznať, že som si chvíľu lámal hlavu nad tým, ako to pán Machyna s tým skrátením pracovného času za rovnaký plat myslel. A ešte stále nevychádzam z údivu. Mám pocit, že on to myslí stále vážne. Ale že ho v tom podporujú aj pán premiér, to už je vážne. Malý príklad špeciálne pre pána Machynu:

Pán Machyna, predstavte si, že si idete stavať rodinný dom. Banka vám dá hypotekárny úver 150 000 EUR. Budete ho splácať 30 rokov. Pri úrokovej sadzbe 3,25% bude vaša mesačná splátka okolo 652 EUR.

Máte kamaráta stavbára, ktorý sa zaručí, že ten dom bude postavený správne a že vám nespadne na hlavu. S ním sa na odmene/plate nejako dohodnete, veď vo firme "stavba vášho rodinného domu s.r.o." je vlastne on manažérom.

V ďalšom texte pre zjednodušenie zámerne nehovorím o daniach a odvodoch, len o čistej mzde na ruku.

Budete však potrebovať aj nejakú hrubú silu. Brigádnikov, ktorí budú preosievať piesok, fúrikovať, lopatovať ... No a s nimi sa dohodnete, že budú pracovať za 5 EUR na hodinu 8 hodín denne. Povedzme, že tých brigádnikov bude 7. Každý deň im zaplatíte za prácu spolu 280 EUR. Po týždni práce za vami brigádnici prídu a povedia. Vieš ty čo, Emil? My odteraz budeme pracovať len 7 hodín ale plat budeme brať za 8 hodín, dobre? A na to, čo sa každý deň nestihne urobiť si najmi ďalšieho brigádnika za 40 EUR za 7 hodín práce. Veď ty si pracháč, zobral si si hypotéku a máš na účte 150 000 EUR. Môžeš si dovoliť ďalšieho brigádnika.

A teraz ma zaujíma, čo by ste týmto milým brigádnikom odpovedali na ich oprávnenú požiadavku. Ak by sa dom mal stavať napr. 5 mesiacov (cca 100 pracovných dní), tak na brigádnikov miniete o 4000 EUR z vlastného hypotekárneho úveru viac ako bolo v pláne. Namiesto 28000 EUR to bude 32000 EUR. Jednoducho si teda o 4000 EUR navýšite hypotéku a 30 rokov budete namiesto 652 EUR mesačne splácať 670 EUR mesačne z vlastného vrecka. Vďaka brigádnikom, ktorí po vašom vzore prišli za vami s oprávnenou a logickou protikrízovou požiadavkou. Gratulujem.

A ešte by som vám chcel poradiť. Nie je možné, aby tak múdry človek ako vy bol stále len zamestnancom. Vy by ste mali podnikať a ukázať všetkým ostatným podnikateľom ako sa má so zamestnancami zaobchádzať. Možno sa stanete vzorom pre všetkých podnikateľov u nás, alebo dokonca medzinárodným vzorom.

A otázka pre každého, aj odborára. Zamyslite sa, ako by ste sa zachovali v príklade ktorý som uviedol. Naozaj by ste zobrali do práce ďalšieho brigádnika, ktorému by ste z vlastného vrecka zaplatili za prácu 4000 EUR? Je predsa kríza, tak nech má prácu viac brigádnikov. Čo na tom, že ich vyplatíte z vlastného vrecka a v pote tváre budete po zvyšok života splácať ešte vyššie splátky za hypotéku, ako by ste splácali bez tohto brigádnika navyše?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?